شناسنامه
 

نام مقاله: تاریخچه و اهداف سایت

سطح مطلب: عمومی

نویسنده: سایت نوفیلتر

عنوان لاتین: (About us (History and goals

 
 
     
مقالات آموزشی
از اینجا بخوانید
آشنایی با فیلترینگ
روشهای پیشرفته مقابله
 
سایر قسمتها
 
ارتباط با ما
 

 
Web  No-filter.com

معرفی
 

تاریخچه و اهداف سایت

هسته اولیه وب سایت نوفیلتر توسط تعدادی از دوستان نزدیک و با هدف مبارزه با سانسور شکل گرفت. این عده در اوقات فراقتشان بر روی مطالب این سایت کار کردند و بعد از یک ماه توانستند حدود ۲۰ مقاله در زمینه فیلترینگ و روشهای مقابله با آن تهیه کنند. با وجودی که کارهای زیادی باقی مانده بود و هنوز مطالب زیاد دیگری باید تألیف می‌شد ولی به هر حال تصمیم گرفته شد با همین تعداد مطلب، کار شروع شود و باقی مقالات به تدریج به سایت اضافه شوند. به این ترتیب وب سایت نوفیلتر در مرداد ماه ۱۳۸۵ متولد شد و از طریق آدرس No-filter.com در شبکه جهانی اینترنت در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

اگر چه هسته اولیه وب سایت نوفیلتر توسط تعدادی از دوستان نزدیک شکل گرفته ولی سیاست کاری ما بر اساس مشارکت جمعی است. بر همین اساس، ما از تمام کسانی که با اهداف و اعتقادات ما موافقند دعوت میکنیم تا به جمع ما بپیوندند و ما را در این راه یاری کنند.

 

اهداف و اعتقادات ما

  • مهمترین هدف ما از احداث این وب سایت، کمک به هموطنانی است که مایلند از اینترنت به نحو شایسته‌ای استفاده کنند ولی به علت سد فیلترینگ، جلوی دسترسی آنها به بسیاری از منابع علمی، فرهنگی و سیاسی گرفته شده است. ما به این نکته یقین داریم که قربانیان اصلی فیلترینگ، این دسته از کاربران هستند وگرنه کسانی که به دنبال سایتهای مبتذل می‌باشند به علت تعداد زیاد این گونه سایتها و یکسان بودن محتوای آنها کمتر با مشکل مواجه میشوند.

  • ما به هیچ عنوان از هرزگی و ابتذال حمایت نمیکنیم و از کلیه دوستان، خصوصاً دوستان جوانمان استدعا داریم به ندای وجدان خود احترام بگذارند و هرگز سعی نکنند از سد فیلترینگ عقل سلیم و شعور انسانی خود فرار کنند؛ زیرا هرزگی و ابتذال برایشان هیچ چیز به جز تباهی عمر به ارمغان نخواهد آورد.

  • ما معتقد به اصل آزادی بیان و تبادل آزاد افکار و اندیشه‌ها هستیم. زیرا ایمان داریم خداوند انسان را آزاد آفریده و نعمت عقل و شعور را در او به ودیعه نهاده تا خیر و شر خود را تشخیص دهد. هیچ شخص، در هیچ مقام و منصبی و با هیچ دین و مذهبی حق ندارد این عطیه الهی را از انسان بگیرد. باید به انسانها اجازه داده شود تا افکار و اندیشه‌های خود را آزادانه بیان کنند و تصمیم گیری در مورد درست یا نادرست بودن این اندیشه‌ها را باید به مخاطبان آن سپرد. تنها در سایه این تبادل اندیشه‌هاست که جامعه به رشد و بلوغ سیاسی و اجتماعی خواهد رسید.

  • ما رفتارهای قیم مأبانه را توهینی به انسانها تلقی کرده و به شدت با آن مخالفیم. این که عده‌ای کوته فکر خود را عقل کل تصور کنند و به خویشتن اجازه دهند تا با عموم جامعه تحت سلطه‌شان همانند کودکی رفتار کنند که خیر و صلاح خود را نمیفهمد، برای ما با هیچ عقل و منطقی قابل توجیه نیست.

  • ما به عنوان ایرانی به فرهنگ و زبان فارسی عشق می‌ورزیم و عقیده داریم همانطور که نیاکان ما در طول هزاران سال این زبان را به رشد و بالندگی رساندند، ما نیز موظف به حفظ و گسترش آن هستیم. در شرایط کنونی که همه کشورها سعی در گسترش زبان و فرهنگ ملی خود در اینترنت دارند، فیلترینگ کورکورانه و بدون منطق سایتهای فارسی زبان بزرگترین خیانت به فرهنگ و زبان فارسی است.

  • ما در اینجا هیچ خط و مشی سیاسی را طی نمیکنیم و به هیچ گروه سیاسی یا کشور خارجی وابستگی نداریم. هزینه راه‌اندازی وب سایت نوفیلتر از بودجه شخصی مؤسسین و هزینه نگهداری آن از محل تبلیغات تأمین میشود. هدف ما در اینجا صرفاً کار فرهنگی است؛ زیرا به این سخن از بزرگ مرد تاریخ بشریت، علی علیه‌السلام، ایمان داریم که "هر ملتی شایستگی حاکمانی را دارد که بر او حکومت میکنند"  و یقین داریم هنگامی که ملت ما از لحاظ فرهنگی به رشد و کمال بالاتری دست پیدا کند خواه نا خواه حاکمان لایق‌تری نیز پیدا خواهد کرد ولی تا آن زمان هرگونه توسل به زور در جهت براندازی حکومت تنها منجر به پیدایش یک انقلاب نافرجام دیگر خواهد شد.

 

 

سوالات و نظرات خود را در انجمن مطرح کنید.