آرشیو
 

تحلیل روزنامه گاردین از محدودیت اینترنت پر سرعت در ایران

  • به سرویس دهندگان ایرانی دستور داده شد سرعت دسترسی به اینترنت را محدود کنند.

  • منتقدان معتقدند این تصمیم پیشرفت کشور را با مشکل جدی مواجه میکند.

برگرفته از روزنامه گاردین چاپ انگلیس

نوشته روبرت تایت از تهران

چهارشنبه 18 اکتبر 2006 (26/7/1385)

ترجمه سایت نوفیلتر

در اقدامی تازه، حکومت اسلامی ایران با ممنوع کردن اینترنت پر سرعت، جبهه جدیدی را در سرکوب مخالفان داخلی و مقابله با نفوذ فرهنگ غرب باز کرده است.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور (رگولاتوری) وابسته به وزارت ارتباطات طی بخشنامه‌ای به همه سرویس دهندگان اینترنت دستور داده سرعت دسترسی مشترکین خود را به اینترنت به حداکثر 128kb/s محدود کنند و از ارائه سرعتهای بالاتر اجتناب نمایند. این اقدام رگولاتوری، دانلود موسیقی، فیلم و برنامه‌های تلوزیونی را با مشکل جدی روبرو میکند زیرا به عقیده مسئولین نظام اسلامی، اینها باعث تخریب اعتقادات مذهبی در میان نسل جوان میشود. همچنین این اقدام برای گروهای سیاسی مخالف که سعی دارند از داخل کشور با ارسال اخبار و اطلاعات بر روی اینترنت فعالیتهای خود را سازماندهی کنند مشکل ایجاد خواهد کرد.

این دستورالعمل دنباله رو حرکتی است که در جهت جمع آوری تجهیزات ماهواره‌ای انجام گرفته است. نیروی انتظامی در چند ماه گذشته هزاران دیش را از خانه‌ها جمع آوری کرده است. میلیونها ایرانی به طور مخفیانه از این دیشها برای تماشای شبکه‌های تلویزیونی غربی استفاده میکنند.

این اقدام با مخالفت تعدادی از اعضای مجلس، شرکتهای سرویس دهنده اینترنت و دانشگاهیان مواجه شده است زیرا از نظر آنها این کار، پیشرفت کشور را با مشکل مواجه میکند. رمضانعلی صادق زاده، رئیس کمیته مخابرات مجلس میگوید: همه کشورها در جهت پیشرفت و مدرنیزه شدن حرکت میکنند. وی معتقد است اینترنت پر سرعت یکی از ملزومات این پیشرفت میباشد و کشور برای دسترسی به علوم روز به آن نیاز اساسی دارد.

از طرف دیگر، ایران به بسته تشویقی غرب پاسخ منفی داده که در آن از جمله به ایران پیشنهاد شده بود در قبال دستیابی به تکنولوژی پیشرفته اینترنت، بعضی قسمتهای کلیدی برنامه هسته‌ایش را به حال تعلیق درآورد.

یک طومار که تا کنون 1000 امضای بر پای آن وجود دارد در حال تهیه است که از رئیس جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد، میخواهد این بخشنامه را ملغی کند.

در حال حاضر، جمهوری اسلامی با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته آمریکایی توانسته تعداد بسیار زیادی از سایتهای اینترنتی را فیلتر کند. ایران پس از چین دومین کشوری است که بیشترین تعداد سایتهای فیلتر شده را به خود اختصاص داده است. خطوط پر سرعت اینترنت به کمک ابزارهای ضد فیلتر میتوانند برای دسترسی به سایتهای مسدود شده مورد استفاده قرار گیرند.

سازمان رگولاتوری از بیان هرگونه علتی برای این تصمیم خودداری کرده و تنها گفته است این تصمیم توسط مجموعه‌ای از دست اندرکاران نظام گرفته شده است. روزنامه اعتماد، وابسته به جناح اصلاح طلب، معتقد است این تصمیم برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب بوده است.

پرستو دوکوهکی، وبلاگ نویس برجسته ایرانی، در این زمینه میگوید هدف از این اقدام مانع تراشی بر سر راه مخالفان دولت است. اگر شما بخواهید اعلانیه یک تجمع یا گردهم آیی را منتشر کنید نمیتوانید این کار را از طریق وب سایتها یا روزنامه‌های رسمی (دولتی) انجام دهید. پس مجبورید این کار را به صورت ناشناس و با آپلود کردن فایل اعلانیه بر روی سرورهای خارجی انجام دهید و ممنوعیت اینترنت پر سرعت، شما را با مشکل جدی روبرو میکند. وی معتقد است حاکمان کشور علیرغم در دست داشتن زیر ساختهای اینترنتی، شبکه فیبر نوری و سایر امکانات پیشرفته مخابراتی میخواهند کشور را در وضعیت عقب مانده نگاه دارند.

ممنوعیت اینترنت پر سرعت در شرایطی صورت میگیرد که همزمان با آن فشار زیادی دارد بر مطبوعات و رسانه‌ها وارد میشود. چندی پیش آقای احمدی نژاد حمله شدید الحنی به بزرگترین رسانه کشور، صدا و سیما، کرد زیرا به ادعای او این رسانه، وضعیت تورم را اغراق آمیز جلوه میدهد. از سوی دیگر، روزنامه شاخص جبهه اصلاح طلب، شرق، ماه گذشته توقیف شد.

خبر های تکمیلی در انجمن نوفیلتر
 

 

 

 
     
مقالات آموزشی
از اینجا بخوانید
آشنایی با فیلترینگ
 
سایر قسمتها
 
ارتباط با ما
 

 
Web  No-filter.com