آرشیو
 

ایران در لیست بزرگترین دشمنان اینترنت:

  • کاهش فشار بر وبلاگ نویسان

  • افزایش تعداد سایتهای فیلتر شده به رقم ۱۰ میلیون

  • افزایش فشار بر سایتهای مدافع حقوق زنان

  • محدود کردن سرعت اینترنت به منظور جلوگیری از فشار بر سیستم فیلترینگ

منبع: سازمان گزارشگران بدون مرز

تاریخ:  سه شنبه 7 نوامبر 2006 (۱۶/۸/۱۳۸۵)

ترجمه و تلخیص: نوفیلتر


سازمان گزارشگران بدون مرز فهرست سالانه "دشمنان اینترنت" را در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد. این سازمان فرانسوی در گزارش سالانه خود ۱۳ کشور را به عنوان بزرگترین تهدید کنندگان آزادی بیان در اینترنت مشخص کرده که نسبت به سال گذشته نام سه کشور از این فهرست حذف و کشور مصر بدان افزوده شده است. در این فهرست کشورهای بلاروس، برمه، چین، کوبا، ایران، کره شمالی، عربستان سعودی، سوریه، تونس، ترکمنستان، ازبکستان و ویتنام قرار دارند. در ادامه قسمتی از این گزارش که مربوط به ایران میشود را میخوانید:
 


این طور به نظر میرسد که فشار بر وبلاگ نویسان در سال ۲۰۰۶ کاهش پیدا کرده است. در حالیکه سال گذشته حدود بیست وبلاگ نویس زندانی شده بودند ولی در حال حاضر تنها آرش سیگارچی در زندان بسر میبرد. با این وجود بر شدت سانسور اینترنت در ایران افزوده شده و تعداد سایتهای فیلتر شده به رقم ۱۰ میلیون سایت رسیده است. طبق معمول سایتهای پورنوگرافی، سیاسی و سایتهای ضد مذهبی بزرگترین هدفهای فیلترینگ را تشکیل میدهند. ولی از تابستان ۲۰۰۶ فشار فیلترینگ بر روی سایتهای مرتبط با حقوق زنان متمرکز شده است.

دولتمردان ایران، در تصمیم اخیر خود، اقدام به ممنوعیت خطوط پر سرعت اینترنت کرده‌اند. جلوگیری از وارد آمدن فشار زیاد بر سیستم فیلترینگ و شبکه مخابراتی ضعیف ایران میتواند توجیه کننده این تصمیم باشد. همچنین مقابله با دانلود محصولات فرهنگی غرب نظیر فیلم و موسیقی ممکن است از دیگر دلایل این تصمیم باشد.


اخبار و گزارشهای تکمیلی در انجمن

 

 

 
     
مقالات آموزشی
از اینجا بخوانید
آشنایی با فیلترینگ
 
سایر قسمتها
 
ارتباط با ما
 

 
Web  No-filter.com